The Scottish Cavalier King Charles Spaniel Club.

Subtitle


Scottish Cavalier King Charles Spaniel Club


Championship Show – 16th October 2021


Referee  Mrs E Smith Mulvern   Best In Show Rix’s Ch Ricksbury Royal Heritage JW  

Dogs Mrs M Fox-Shone (Pamedna)  Bitches Mrs J MacAlpine ( Annatika)


Best In Show Rix’s Ch Ricksbury Royal Heritage JW

Reserve Best in Show Vella’s Miletree Mardiegrass

Best Puppy In Show Lyncraeg Little Pip

Best Veteran in Show Maclaines Ch Lochbuie Cappuccino


Dogs Mrs M Fox-Shone (Pamedna)


Dog CC Rix’s Ch Ricksbury Royal Heritage JW

Reserve Dog CC Smith’s Ch Beaudale Here We Go Again

Best Puppy Dog Gow’s Lyncraeg Little Pip


Dogs

Class 1  Veteran 3

1st Maclaine’s Ch Lochbuie Cappuccino

2nd Fraser’s Tingewood Tam O’Shanter

3rd Anderson’s Finchlea Rantin Rovin Robin


Class 2  Minor Puppy 5

1st Walker’s Stavonga Skywalker Kayceekay NAF TAF

2nd Spall & Clark’s Llapstam’s Secret Seven

3rd Hughes’s Loranka’s Time To Dream

Res Rogerson’s Heart of Y Once In A Lifetime(TAF)

VHC Fraser’s Bracken Gold at Fraeskye


Class 3  Puppy 5

1st Gow’s Lyncraeg Little Pip

2nd Smith’s Beaudale Return To Sender

3rd Walker’s Stavonga Skywalker Kayceekay NAF TAF

Res Hughes’s Loranka’s Dreams Like This

VHC Spall & Clark’s Llapstam’s Heavenly Scent


Class 4 Junior 3

1st Holland’s Bonniemadre Loked And Loaded

2nd Koster’s Ryanmil Rococo Harana

3rd Herbison’s Loranka’s Mario


Class 5 Yearling 5(1)

1st Godwin’s Cavaleigh Kennedy

2nd. McKay’s Narayden Ben Hur

3rd MacKenzie’s Glenhaven Poseidon

Res Herbison’s Loranka’s Mario


Class 6 Maiden 4

1st Koster’s Ryanmil Rococo Harana

2nd Rees’s Embeth Rock The Boat

3rd Walker’s Stavonga Skywalker Kayceekay NAF TAF

Res MacKenzie’s Glenhaven Poseidon


Class 7 Novice 6

1st Pettigrew’s Poundroll Charles of Damaron

2nd McKay’s Narayden Ben Hur

3rd Fraser’s Bracken Gold at Fraeskye

Res Spall & Clark’s Llapstam Double Oh Heaven

VHC MacKenzie’s Glenhaven Poseidon


Class 8 Graduate 8

1st Parson’s Peakdowns Marcopolo at Anjomil JW

2nd Lee’s Kelrick Flashback

3rd Gibb-Stuart’s Tangledwood Furminator

Res Pettigrew’s Poundroll Charles of Damaron

VHC McKay’s Narayden Ben Hur


Class 9 Post Graduate 3(1)

1st Deamer’s Loranka’s Don’t Stop Me Now at Bankshill

2nd White’s Carleny Diamond Button


Class 10 Special Post Graduate (Wholecolour) 8(1)

1st Wileman’s Granasil Trick Or Treat for Narvidar

2nd Baillie’s Marisk Greatest Showman at Cavallino

3rd Maclaine’s Lochbuie Cartoon

Res McKay’s Narayden Ben Hur

VHC Bibby’s Murrens Jock


Class 11 Special Post Graduate (Parti Colour) 8(1)

1st Parson’s Peakdowns Marcopolo at Anjomil JW

2nd Baillie’s Coralvalley Pure Mischief at Cavallino

3rd Byers’ Braemarra Taylor at Linetive

Res Pettigrew’s Poundroll Charles of Damaron

VHC White’s Carleny Diamond Button


Class 12 Limit 7(1)

1st Leach’s Melrose Dalton( Imp Deut)

2nd Rees’s Embeth Wishmaker

3rd Fraser’s Lewis’s Leonardo at Fraeskye

Res Swanston’s Pamojill Arran

VHC Caldwell’s Kathysgirls Jaguar with Xety


Class 13 Special Open (Whole Colour) 6

1st Smith’s Ch Beaudale Here We Go Again

2nd Baillie’s Marisk Greatest Showman at Cavallino

3rd McKay’s Narayden Ben Hurres

Res Fraser’s Tingewood Tam O’Shanter

VHC Caldwell’s Kathysgirls Jaguar with Xety


Class 14 Special Open (Resident in Scotland) 7

1st McMurray’s Ch Harana Jack Jones at Merryoth

2nd Baillie’s Marisk Greatest Showman at Cavallino

3rd McKay’s Narayden Ben Hur

Res Pettigrew’s Poundroll Charles of Damaron

VHC Fraser’s Bracken Gold at Fraeskye


Class 15 Open 5(1) +1 transfer

1st Rix’s Ch Ricksbury Royal Heritage JW

Open cont’d

2nd Hughes’s Loranka’s Imagine

3rd Fraser’s Lewis’s Leonardo at Fraeskye

Res Bell’s Chistabella Picasso ShCM

VHC McKay’s Narayden Ben Hur



Bitches Mrs J MacAlpine ( Annatika)

Bitch CC Vella’s Miletree Mardiegrass

Reserve Bitch CC Cunningham’s Verheyen Violet

Best Puppy Bitch Rix’s Stavonga Shot Silk at Ricksbury (NAF TAF)


Bitches

Class`16  Veteran 2

1st Maclaine’s Lochbuie Ready For Anything

2nd McCabe’s Cavilera’s Daisy Boe


Class 17  Minor Puppy 5(2)

1st Rix’s Stavonga Sea Change at Ricksbury (NAF TAF)

2nd Franczak & Tas Pandora Hearts Maradeco King (NAF)

3rd White’s Sweetest Of All


Class 18 Puppy 8(1)

1st Franczak & Tas Pandora Hearts Maradeco King (NAF)

2nd Smiths Beaudale Honey Honey

3rd Kerr’s Kinvaar She’s A Pistol

Res. Gibb-Stuarts Tangledwood Moon’s Shadow

VHC Gow’s Lyncraeg Petronella


Class 19 Junior 10(4)

1st Holland’s Bonniemadre Dressed to Kill

2nd Parson’s Anjomil Harvest Moon

3rd Corner’s Bevelmount La Vielle at Delaby

Res Franczak & Tas Pandora Hearts Maradeco King (NAF)

VHC Bibby’s Stronepoint Treacle Toffee


Class 20 Yearling 6(2)

1st Cunningham’s Verheyen Violet

2nd Hughes’s Loranka’s Pipe Dreams

3rd Parson’s Anjomil Harvest Moon

Res. McCue’s Kathysgirls All Hallows Eve


Class 21 Maiden 3

1st Corner’s Bevelmount La Vielle at Delaby

2nd Lee’s Kelrick Kornish Legend

3rd McCue’s Kathysgirls All Hallows Eve


Class 22 Novice  7(3)

1st Rix’s Stavonga Shot Silk at Ricksbury (NAF TAF)

2nd Waddington’s Spindlepoint Nancy Reagan

3rd Rogerson’s Rabymar Isla Negra

Res Maxwell’s Poundroll Nina


Class 23  Graduate 2(1)

1st Hughes’s Loranka’s Moon Dreamer


Class 24 Post Graduate 7(1)

1st Ross’s Ouzlewell’s Annabelle

2nd Corner’s Kelrick Black Velvet Band at Delaby

3rd Anderson’s Kinvaar Mona Lisa at Glenlora

Res McCue’s Kathysgirls All Hallows Eve

VHC Richardson’s Kringleholme Mosaic


Class 25 Special Post Gradate (Whole Colour) 4 (2)( 1 Transfer)

1st Maclaines Lochbuie Gaffiti


Class 26 Special Post Graduate (Parti Colour) 3(1)

1st Inglis’ Craigowl Copacabana

2nd Ross’s Ouzlewell’s Annabelle


Class 27 Limit 6(1)

1st Vella’s Miletree Mardiegrass

2nd Cunningham’s Verheyen Kalinda

3rd Bell’s Chistabella Only You

Res Snook’s Coralvalley Delight

VHC Anderson’s Kinvaar Mona Lisa at Glenlora


Class 28 Special Open (Whole Colour) 1

1st White’s Carleny Northern Light


Class 29 Special Open (Resident in Scotland) 1

1st Waters’ Ch Byermoor The Empress


Open 30  6(2) + 1 transfer

1st Hughes’s Loranka’s Beautiful Moments

2nd Bell’s Chistabella Only You

3rd Maxwells Poundroll Nina

Res Richardson’s Kringleholme Mosaic