Summer Open Show 

Sunday 5th June 2016

 Corn Exchange, Haddington

Judge Ms L Workman

 Best in Show Izharee Starman

Reserve Best in Show Craigowl Out Of Touch

Best Opposite Sex Black Xenia V Cavino to Sandbrae(Imp Nld)

Best Puppy in Show Grajenco Macchiato at Lyncraeg

Best Veteran in Show Fyrnrose Mrs Tiggywinkle JW

 

DOGS

BEST DOG Izharee Starman

Res Best Dog Craigowl Out of Touch


Class 1 Veteran 3

1st   Fraser’s Costara Ruadh at Lyncraeg     

2nd  Runciman’s Finchlea Gattonside Lad      

3rd   Bibby’sButlerfield Summer Pudding    

Res.

Class 2. Minor Puppy  2

1st   Weddell’s Willowhart Peanut Butter      

2nd  Slack’s Willowhart Louis       

3rd        

Res..

Class 3.  Puppy 1

1st   Kirkwood’s Grajenco Cortado      

2nd

3rd    

Res.   

Class 4  Junior 6

1st   Inglis’ Craigowl Out of Reach      

2nd Ballanitine’s Middleshot Kings Ransom

3rd  White’s Carleny Sweetest of All  

Res. Hargrave’s Carleny I Dreamed A Dream  

Class 5 Maiden 2

1st  Grajenco Cortado       

2nd Caldwell’s Kathysgirls Jaguar

3rd    

Res

Class 6 Novice 3(1)

1st  Halbert’s Izzharree Starman       

2nd Fraser’s Tingewood Tam O’Shanter

3rd    

Res.

Class 7. Graduate 3 

1st  Gaskell’ Jeilohn Pickles        

2nd Bell’s Christabella Piccasso

3rd  Blair’s Bellflows Gentle Little Man        

Res.

Class 8.  Post Graduate 5 

1st   Inglis’ Craigowl Owt of Touch       

2nd  Ballantine’s Middleshot King of Hearts        

3rd   Gow’s Wandris Gentle Effect at Lyncraeg       

Res. Beattie’s Brymarden Carolina Sunset for Norcrest

Class 9.Sp. Post Graduate (Back/tan Ruby,)  5

1st    Gibb- Stuart’s Tangledwood Chase The Ace       

2nd   Fraser’s Tingewood Tomintoul

3rd    Swanston’s Downsbank Jalopena of Pamojill      

Res. Kathysgirl Jaguar

Class 10.Limit 2 

1st    Baillie’s SelkiesHeavenly Prince at Fyrnrose     

2nd   Brymarden Carolina Sunset for Norcrest     

3rd          

Res.

Class 11 Open 3 

1st   Gibb-Stuart’s Chantismere Push Push My Button      

2nd  Hunter & Martin’s Aust Ch. Spenniithorne Dream Thyme(Re Imp)      

3rd   Downsbank Jalopeno of Pamojill      

Res.

     

Class 12.  Special Vintage Dog or Bitch  7

1st    Gow’s Lyncraeg Hosanna  

2nd   Glen’s Sandbrae Beyond the Blue  

3rd    Anderson’s Lyncraeg Genevieve at Glenlora  

Res. Ballantine’s Middleshot Emma ShCM




BITCHES

BEST BITCH Black Xenia V Cavino to Sandbrae(Imp Nld)

RES Best Bitch Craigowl Touche

Best Bitch Puppy Grajenco Macchiato at Lyncraeg


Class 13. Veteran  4

1st   Baillie’s Fyrnrose Mrs Tiggywinkle JW         

2nd  Glen’s Sandbrae Serenade in Blue      

3rd   Cockburn’s Ordiga Cecilia at Ebonyfields     

Res. Lyncraeg Genevieve at Glenlora

Class 14. Minor Puppy  3

1st   Swanston’s Pamojill Petronella   

2nd   Richardson’s Kringlehome Tarot Card   

3rd     Blair’s Bellflows Belle of the Ball   

Res.

Class 15 Puppy 3

 1st Gows Granjenco Macchiao at Lyncraeg

2nd McMurray’s Cinderaic Are You For Me       

3rd Granjenco Ristretoo         

Res.

Class 16 Junior 7(1) 

1st   Inglis’ Craigowl Touche    

2nd  Anderson’s Kinvaar Mona Lisa at Glenlora    

3rd   Swanston’s Amantra Santa Clara of pamojill      

Res. Gibb-Stuart’s Tangledwood Shooting Star

Class 17.Maiden 2(1)  

1st    Ballantine’s Middleshot Dancing Queen

2nd       

3rd        

Res

Class 18.Novice 2 

1st     Blair’s Bellflows Kissed By An Angel

2nd    Amantra Santa Clara of Pamojill  

3rd    Swanston’s Downsbank Paloma of Pamojill 

Res.

Class 4 Graduate 5( 2) 

1st    Gaskell’s Jeilohn Honeyberry    

2nd   Bell’s Christabella paloma   

3rd    Blair’s Clopsville Charlotte at Bellflows       

Res.

Class 20. Post Graduate 6(2) 

1st     Glen’s Trusties Harmony Haida To Sandbraes(ImpNld)   

2nd    Inglis’ Craigowl Keep In Touch  

3rd     Scott’s Toscam Mckayla   

Res. Richardson’s Pauroi Fortune teller at Kringleholme

Class 21. Sp. Post Graduate (Back/tan Ruby) 6(3) 

1st    Glen’s Black Xenia V Cavino\to Sandbrae( Imp NLD)    

2nd   Downsbank Paloma of Pamojill    

3rd   Ordiga Cecilia at Ebonyfields          

Res.

Class 22. Limit 5(3)  

1st     Bell’s Lanola Savilla at Christabella      

2nd    Downsbank Paloma of Pamojill        

3rd        

Res.

Class 23. Open 3(1)

1st   Scott’s Lorphil Lalibertie

2rd Ordiga Cecilia at Ebonyfields          

3rd

Res.


BEST BITCH Black Xenia V Cavino to Sandbrae(Imp Nld)

RES Best Bitch Craigowl Touche

Best Bitch Puppy Grajenco Macchiato at Lyncraeg