Scottish Cavalier King Charles Spaniel Club


Click here to edit subtitle

Champ Show results 2017

Scottish Cavalier Show Results  2017

Best in Show Ch Craigowl Out Of Reach JW

Res.Best  in Show  Brien's Valentyne The Irish Tenor

Best Opposite Sex in Show  Barrowclough's Almondroyd Catch A Wish At Barrowlian

Best Puppy in Show  Holland's Bonniemadra Baptism Of Fire

Best Veteran in Show   Mangham Perfect Touch Of Charnavale

Dogs

Judge Mrs S Ireland-Cook

(Charnell)


Dog CC Ch Craigowl Out Of Reach JW

Reserve Dog CC  Brien's Valentyne The Irish Tenor

Best Puppy Dog Holland's bonniemadra Baptism Of Fire


Class 1 Veteran (4/0)

1st     Mangham Maibee Perfect Touch Of Charnavale JW

2nd    Fraser’s Costara Ruadh at Lyncraeg

3rd    Ross’s Cavilera De Oro

Res.  Finchlea Rantin Rovin Robin

VHC

Class 2 Minor Puppy (3/1)

1st     Holland’s Bonniemadra Baptism of Fire

2nd    Finlay & Kirkwood’s Ellemich Master Chef at Marisk

3rd    Nichol’s Chantismere Choir Boy

Res.

VHC

Class 3 Puppy (4/1)

1st     Smith’s Beaudale Rusty Dusty Blues

2nd    Hindle’s Spindepoint Donovan to Ellisiana

3rd    Sedgbeer’s Russmic Onenonly

Res   Nichol's.Chantismere Choir Boy

VHC

Class 4 Junior (6)

1st     Rix’s Ricksbury Poldark

2nd    Kynaston’s Granasil Vontrap

3rd     Fraser’s Lewis’s Leonardo

Res.   Kerr's Kinvaar Noah Man That can

VHC   Byers's Braemarra taylor at Linetive

Class 5 Yearling (7)

1st      Hegarty’s Chantismere Conquistador

2nd     Watt’s Jamesbonny Josey Wales JW

3rd      Kynaston’s Granasil Vontrap

Res.   Korn’s Beaudale Secret Dream at Sandusk

VHC   White’s Carleny Diamond Button

Class 6 Maiden (0)

1st

2nd

3rd

Res.

VHC

Class 7 Novice (3/1)

1st     Campbell’s Cavilera Charming Charlie

2nd    Slack’s Piaffe Treacle Candy

3rd

Res.

VHC

Class 8 Graduate (7)

1st     Kynaston’s Granasil Vontrap

2nd    Lee’s Kelrick Flapjack JW

3rd     Korn’s Beaudale Secret Dream at Sandusk

Res.   Byer’s Braemarra Taylor at Linetive

VHC   Caldwell’s Kathysgirls Jaguar

Class 9 Post Graduate (7)

1st     Ballantine’s Middleshott Kings Ransom

2nd   Linton’s Thekop’s Hugo a Go Go

3rd    White’s Carleny Sweetest of All

Res.  Campbell’s Bonito Companeros Yabadabadoo

VHC  Green’s Cabbyleyr Ieus

Class 10 Sp. Post Graduate ( whole colour) (4)

1st    Kynaston’s Granasil Golden Nugget

2nd   Fraser’s Lewis’s Leonardo

3rd    Caldwell’s Kathysgirls Jaguar

Res.  Slack’s Piaffe Treacle Candy

VHC

Class 11 Sp.Post Graduate (Parti Colour) (4)

1st     Baillie’s Peakdown Floyd at Cavallino

2nd    Bell’s Chistabella Picasso

3rd    Slack’s Willowheart Louis

Res.  Levitt’s Lyncraeg Glengoyne at Kestrelflite

VHC

Class 12 Limit (8/0)

1st    Waddington’s Spindlepoint President JW

2nd   Baillie’s Peakdowns Morning Magic at Cavallino

3rd    Mangham’s Castlewytch Perfection of Charnavale JW

Res.  Bloice’s Scotlass Power of Love JW Sh Ch

VHC  Ballantine’s Middleshott King of Hearts

Class 13 Sp Open (whole colour) (2/1

1st    Fraser’s Costara Ruadh at Lyncraeg

2nd

3rd

Res.

VHC

Class 14 Sp. Open (Resident in Scotland) (5/1))

1st    Gibb-Stuart’s Ch Chantismere Push My Button

2nd   McMurray’s Harana Jack Jones at Merryoth

3rd   Fraser’s Tingewood Tam O’Shanter

Res. Blair’s Bellflows Gentle Little Man

VHC

Class 15 Open (6/1)

1st    Inglis’s Ch Craigowl Out of Reach JW

2nd  O’Brien’s Valentyne The Irish Tenor

3rd   Sedgbeer’s Ch Castlewytch Rave on With Russmic

Res. Fraser’s Tingewood Tam O’Shanter

VHC Ballantine’s Middleshott King of Hearts




Bitches

Judge Mr M Forte

(Leonfort-Ireland)


Bitch CC  Barrowclough's Almondroyd Catch A Wish At Barrowlian

Reserve Bitch CC Inglis's Ch Craigowl Touche JW 
 Best Puppy Bitch Claydon's  Brymarden Incognito

 Class 16 Veteran (6/4)

1st     Gow’s Lochbuie Teazle at Lyncraeg

2nd   Turnbull’s Peakdowns Penny Lane

3rd

Res.

VHC

Class 17 Minor Puppy (1/1)

1st Absent

2nd

3rd

Res.

VHC

Class 18 Puppy (10/2)

1st    Claydon’s Brymarden Incognito

2nd   Smith’s Beaudale Lilac Fairy

3rd    Gibb-Stuart’s Tanglewood Nice Ice baby

Res . Sedgbeer’s Russmic Morgana

VHC  Collier’s Serenglade Ohana

Class 19 Junior (8/1)

1st    Richardson’s Kringleholme Serlina

2nd   Sansom’s Byermoor Beatrice

3rd    Turnbull’s Peakdown Candice

Res . White’s Carleny Northern Light

VHC  Blair’s Bellflows Anastasia Class 20 Yearling (4/2)
 Class 20 Special Yearling (4/2) 

1st    Bloice’s Scotlass Paper Rainbow

2nd   Blair’s Bellflows Anastasia

3rd

Res

VHC

Class 21 Maiden (6/1)

1st    Claydon’s Brymarden Incognito

2nd   Bloice’s Scotlass Paper Rainbow

3rd    Oswald’s Astonishing Red

Res.  Turner’s Jorajo Queen Juno with Moniack

VHC  Jolly’s Jorajo Beautiful Girl Venus

Class 22 Novice (3/1)
1st    Richardson’s Kringlehome Serlina

2nd   Collier’s Serenglade Pussy Willow

3rd

Res.

VHC

Class 23 Graduate (5/0)

1st     Korn’s Evydal Soiree at Sandusk

2nd    Bloice’s Ouslewell Margharita Time

3rd    Anderson’s Kinvaar Mona Lisa at Glenlora

Res.  Rogerson’s Magiro Dancing in the Dark

VHC  Collier’s Serenglade Ohana

Class 24 Post Graduate (8/2)

1st     Sidgwick’s Salegreen Peony for Paulian JW

2nd     Claydon’s Brymarden Honeybun

3rd     McMurray’s Cinderaic Are You For Me at Merryoth

Res.   Bell’s Chistabella Paloma

VHC McCabe’s Cavilera’s Daisy Boe

Class 25 SP Post Graduate (whole Colour) (4/1)

1st     Gow’s Grajenco Macchiato at Lyncraeg

2nd    Rogerson’s Rabymar Paper Lace

3rd     Oswald’s Astonishing Red

Res.

VHC

Class 26 SP Post Graduate (Parti. Colour) (4/2)

1st    Turnbull’s Peakdown’s Jade

2nd   McCabe’s Cavilera’s Daisy Boe

3rd

Res.

VHC

Class 27 Limit (11/6)

1st     Barrowclough’s Almondroyd Catch a Wish at Barrowlain

2nd    Lee’s Calonlan Perfect Kiss for Kelrick JW Sh Ch

3rd    Glen’s Black Xenia V Cavino to Sandbrae (IMP NLD)

Res.  Stahl’s Lunar Eclipse Vom Kavindengartengar

VHC  Waddington’s Ricksbury Rosebark of Spindlepoint

Class 28 Sp Open (whole colour) (3)

1st    Smith’s Crimbledale Jemima at Beaudale

2nd   Rogerson’s Rabymar Love Potion

3rd    Glen’s Trusties Harmony Haida to Sandbrae (Imp NLD)

Res.

VHC

Class 29 Sp. Open (Resident in Scotland) (3)

1st    White’s Cavallino Buttons

2nd   Glen’s Black Xenia V Cavino to Sandbrae (IMP NLD)

3rd   Anderson’s Kinvaar Mona Lisa at Glenlora

Res.

VHC

Class 30 Open (7/3)

1st   Inglis’s Ch Craigowl Touche JW

2nd   Inglis’s Ch Craigowl Keep in Touch

3rd   Rix’s Ricksbury Royal Tapestry

Res. Glen’s Trusties Harmony Haida to Sandbrae (Imp NLD)

VHC